Tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo

Pridajte názor  Zdroj:

29. 6. 2020 - Tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo viac, ako ekonómovia očakávali. Čiastočne k tomu prispeli vyššie ceny služieb, čo odráža náklady na prísnejšie hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo viac, ako ekonómovia očakávali. Čiastočne k tomu prispeli vyššie ceny služieb, čo odráža náklady na prísnejšie hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Ukázal to v pondelok predbežný odhad spolkového štatistického úradu Destatis.

Spotrebiteľské ceny v najväčšej európskej ekonomike vzrástli v júni 2020 medziročne o 0,9 % po náraste o 0,6 % v máji.

Ekonómovia pritom očakávali, že miera inflácie v Nemecku zostane nezmenená na májovej úrovni 0,6 %, ktorá bola najnižšia od septembra 2016.

V medzimesačnom porovnaní stúpli júnové spotrebiteľské ceny v Nemecku o 0,6 %, čo tiež prekonalo odhady ekonómov na úrovni o 0,3 % a kontrastuje s májovým poklesom cien o 0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, sa v prípade Nemecka v júni medziročne zvýšil o 0,8 % (o 0,5 % v máji) a medzimesačne o 0,7 % ( po májovej stagnácii).

Analytici odhadovali, že júnový HICP stúpne medziročne o 0,6 % a medzimesačne o 0,4 %.