Tajomstvo úspechu Quantumrock: Návratnosť 34 % s použitím umelej inteligencie a strojového učenia

, zerohedge Foto: getty images

Nemecký hedžový fond dosiahol v roku 2020 zisk 34 % pomocou programu strojového učenia zameraného na trhy, kde sa vyžaduje rýchlosť. Ako uvádza agentúra Bloomberg, fond tvoria ľudia skôr z technologického odvetvia, než zo sveta financií, podobne ako v prípade najlukratívnejšieho hedžového fondu na svete, RenTec.

Program Quantumrock zvaný Volatility Special Opportunities Programme vo výške 50 miliónov dolárov získal ďalších 500 miliónov dolárov od inštitucionálnych investorov, keď dosiahol priemerný 16 % ročný výnos od svojho vzniku v roku 2016. Zakladateľ fondu Stefan Tittel pripisuje úspech schopnosti programu sledovať pohyb na trhoch od paniky depresie k eufórii. „Dnes vidíme, že trhové režimy a vzorce sa menia takmer každý deň. Keďže zavádzame strojovú vzdelávaciu platformu, ktorá neustále analyzuje a počúva trh a analyzuje pravdepodobnosť posunu, môžeme tieto zmeny sledovať.“

Podľa správy, polovica fondu tvorí vyvážené portfólio pozostávajúce z futures S&P 500 a Treasury futures, „druhá polovica zahŕňa stratégie prekrývania vrátane investovania do volatility, ktoré prinieslo veľké peniaze v tohtoročných extrémnych výkyvoch cien“. K rebalansovaniu či posunom parametrov synchronizovane s trhom, keď na trhoch pokoj, ako minulý rok, sa tieto stratégie aktivujú menej často. Ale v období nadmernej volatility, sa fond snaží využívať pákový efekt.

Mnohí by si mysleli, že dosiahnutá pôsobivá výkonnosť Quantumrock je chúlostivá záležitosť. Je nepravdepodobné, že sa bude niečo podobné v budúcnosti opakovať. Zatiaľ čo tí, ktorí sledujú krátkodobé trendy, tvrdia, že moderné trhy vyžadujú stále rýchlejšiu a adaptabilnejšiu stratégiu, iní tvrdia, že načasovanie zmien na nestabilných trhoch je nákladné šialenstvo.

Ale podľa vedúceho systémov umelej inteligencie v Quantumrock, Romana Gorbunova, ktorý nemá finančné zázemie, technológia prekoná tradičné kvantové metódy „pretože dokáže nájsť vzory v oveľa väčšej miere a zdokonaľovať obchodné signály.“

„Máte veľké množstvo šumu v údajoch, pretože trhy sú veľmi efektívne," uviedol Gorbunov, ktorý pracoval aj pre Amazon na systéme hlasového ovládania Alexa. „Ak máte situáciu, keď stratégia funguje dobre len preto, že využíva šumy a nie skutočné vzorce, môžeme tieto situácie zistiť vopred.“

Ak by fond dokázal aj naďalej úspešne prekonávať nielen index S&P500, ale aj väčšinu hedžových fondov, bola by to veľmi zlá správa pre tisíce vysoko platených analytikov a manažérov fondov, ktorí rok čo rok nedokážu prekonať svoje referenčné hodnoty a / alebo trh. Väčšina znich, ak nie všetci, bude tým pádom čoskoro nahradená počítačovým programom. A musia sa za to poďakovať centrálnym bankám a ich bezprecedentným zásahom na trhy.

Súvisiace články

Aktuálne správy