EK sa musí rozhodnúť či chceme v Európe oceliarne

Diskusia 8  Zdroj:

5. 6. 2020 - Kríza oceliarskeho priemyslu v Európe sa v posledných mesiacoch prejavuje veľmi tvrdo a trpia ňou aj slovenské firmy U.

Kríza oceliarskeho priemyslu v Európe sa v posledných mesiacoch prejavuje veľmi tvrdo a trpia ňou aj slovenské firmy U. S. Steel Košice a Železiarne Podbrezová. Pre pokles odbytu v nich hrozí zánik tisícov pracovných miest. Európska komisia sa musí rozhodnúť, či v Európe chceme oceliarsky priemysel, alebo ho necháme padnúť za obeť dravej a neekologickej, najmä ázijskej konkurencii, uviedlo v piatok koaličné hnutie OĽaNO.

"Vyzývam orgány Európskej komisie, aby sprísnili opatrenia, najmä ekologické clá voči dovozu ocele z tretích krajín, ako základný predpoklad oživenia dopytu a cien na trhu s oceľovými produktmi," uviedol predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO).

Takéto opatrenia by podľa neho mohli zachrániť aj huty na Slovensku pred prudkým poklesom výroby a prepúšťaním. Kremský bude iniciovať návštevu oceliarskych firiem a bude sa zaujímať o ich vývoj. Verí, že sa podarí nájsť cestu na ich oživenie a záchranu pracovných miest v ťažkom ekonomickom období.