Nemecké dovozné ceny klesli v apríli najvýraznejšie za 10,5 roka

Diskusia 1  Zdroj:

30. 5. 2020 - Nemecké dovozné ceny zaznamenali minulý mesiac najvýraznejší pokles za 10,5 roka. Uviedol to koncom tohto týždňa nemecký štatistický úrad Destatis.

Nemecké dovozné ceny zaznamenali minulý mesiac najvýraznejší pokles za 10,5 roka. Uviedol to koncom tohto týždňa nemecký štatistický úrad Destatis.

Ceny dovozu klesli v apríli medziročne o 7,4 % po tom, ako v marci zaznamenali pokles o 5,5 %. Aprílový údaj znamená najvýraznejší pokles dovozných cien od októbra 2009, keď ceny dovozu klesli o 8,1 %.

Výsledok, ktorý predstavuje ďalšie výrazné zrýchlenie poklesu dovozných cien, keďže vo februári klesli o 2 %, prekonal aj očakávania analytikov. Tí počítali so zrýchlením poklesu na 7,2 %.

Medzimesačne sa ceny dovozu znížili o 1,8 %. Opäť prekonali tempo poklesu odhadované analytikmi, ktorí očakávali pokles na úrovni 1,4 %. Na druhej strane, tempo poklesu v porovnaní s medzimesačným vývojom v marci sa spomalilo. V marci klesli ceny dovozu až o 3,5 %.

Bez započítania ropy klesli dovozné ceny v medziročnom porovnaní o 2,6 %. Medzimesačne sa znížili o 0,6 %.

Klesli aj ceny vývozu, pričom aj v ich prípade sa tempo poklesu medziročne zrýchlilo. Zatiaľ čo v marci klesli o 0,5 %, v apríli oproti rovnakému mesiacu minulého roka dosiahol pokles 1,1 %. Medzimesačne klesli o 0,4 %, zatiaľ čo v marci pokles predstavoval 0,7 %.