Pandémia sprísnila podmienky úverov, klienti platia vyššie poplatky

Diskusia 1  
Pandémia sprísnila podmienky úverov, klienti platia vyššie poplatky
Zdroj: TASR
Foto: getty images


29. 5. 2020 - Získať v súčasnosti úver na bývanie je komplikovanejšie ako začiatkom roka. Klienti zároveň platia čoraz vyššie sumy na poplatkoch. Banky tiež zaznamenali veľký záujem o odklad splátok úverov. Domácnosti a firmy si uvedomujú, aká dôležitá je tvorba rezervy na preklenutie horších časov. Konštatujú to odborníci na financie zo spoločnosti Partners Group SK.

O dosahoch aktuálnej situácie je podľa spoluzakladateľa spoločnosti Jána Müllera ešte predčasné hovoriť. Napríklad nezamestnanosť môže mať svoj vývoj. "Keď firmy v najbližšom kvartáli nebudú mať objednávky, tak dosah na nezamestnanosť bude viditeľný až o štyri a viac mesiacov," upozornil. Už prvé relevantné štatistiky podľa jeho slov ukazujú rýchly rast počtu ľudí bez práce.

Plná sila krízy sa podľa neho môže prejaviť až s oneskorením. "Dosahy krízy môžeme pokojne zbadať až na konci roka, dokonca v budúcom roku," poznamenal. Slovensko je jednou z najotvorenejších ekonomík, bude preto podľa neho dôležité, ako sa s pandémiou ekonomicky vyrovnajú krajiny, na ktoré sme najviac naviazaní.

Müller podotkol, že kríza zastihla slovenské domácnosti nepripravené a bez dostatočnej finančnej rezervy. Priblížil, že podľa štatistík z minulého roka o finančných rezervách Slovákov vyplýva, že len jedna pätina bola pripravená na negatívnu udalosť v horizonte viac ako šesť mesiacov.

Koronakríza sa podľa neho dotkla aj bankového sektora. Poukázal na schválenú právnu normu, ktorá umožňuje firmám aj bežným klientom odklad splátok až na obdobie deväť mesiacov. Túto možnosť už podľa jeho slov využilo okolo 150.000 bežných klientov a niekoľko tisíc firiem.

Zároveň dodal, že podmienky na získanie úverov na bývanie sa sprísňujú už dlhodobo. Postupne sa zavádzali opatrenia Národnej banky Slovenska. Na súčasný stav reagujú banky s ešte väčšou opatrnosťou. "Aktuálna situácia vytvorila ešte väčšie rozdiely v prístupe a posudzovaní klienta jednotlivými bankami," myslí si odborník na financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Reakciou bánk nielen na koronavírus, ale hlavne na nižšie úroky a bankový odvod je podľa neho postupné navyšovanie poplatkov. "Zmena, ktorú môžeme dlhodobo sledovať na finančnom trhu, je navyšovanie poplatkov za hotovostné operácie v pobočkách bánk a za výbery z bankomatov. Pokračuje tak dlhodobá snaha bánk priviesť klientov k väčšiemu využívaniu internetbankingu a bezhotovostných platieb," zhodnotil Gurecka.

Dlhodobým trendom posledných rokov je podľa neho aj pokles úrokov pri vkladoch. Riešením na zhodnocovanie financií sú tak investičné produkty. Gurecka skonštatoval, že pozitívnym trendom z pohľadu klienta bolo znižovanie úrokov pri úveroch. V tejto oblasti však podľa neho nastala zmena a niektoré banky pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb, aj keď zatiaľ len pri vybraných fixáciách.