Spotrebiteľská dôvera v eurozóne sa v máji nečakane zlepšila

Pridajte názor  Zdroj:

20. 5. 2020 - Spotrebiteľská dôvera v eurozóne zaznamenala tento mesiac nečakaný mierny rast. Uviedla to v stredu Európska komisia, ktorá zverejnila predbežné údaje.

Spotrebiteľská dôvera v eurozóne zaznamenala tento mesiac nečakaný mierny rast. Uviedla to v stredu Európska komisia, ktorá zverejnila predbežné údaje. Prispel k tomu fakt, že viacero krajín menovej únie začalo s postupným uvoľňovaním obmedzení prijatých na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Podľa rýchleho odhadu Európskej komisie dosiahol index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne v máji -18,8 bodu, zatiaľ čo v apríli predstavoval -22,7 bodu. Ekonómovia pritom očakávali ďalšie zhoršenie nálady spotrebiteľov na -24 bodov.

Aj čo sa týka celej Európskej únie, sa nálada spotrebiteľov zlepšila. Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v máji -19,5 bodu, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci zaznamenal -22 bodov.

Na druhej strane, tak v prípade eurozóny, ako aj v prípade EÚ sú májové hodnoty indexu výrazne horšie, než predstavuje dlhodobý priemer. V prípade eurozóny je to -11,1 bodu a v prípade EÚ -10,4 bodu.