BoE bude uvažovať aj o záporných úrokových sadzbách

Pridajte názor  Zdroj:

12. 5. 2020 - Britská centrálna banka (Bank of England, BoE) zrejme bude uvažovať o ďalšom uvoľnení menovej politiky, aby podporila zotavovanie ekonomiky z historického šoku spôsobenom novým koronavírusom. Bude však musieť analyzovať vedľajšie vplyvy negatívnych sadzieb, uviedol viceguvernér BoE Ben Broadbent.

Výbor pre menovú politiku je "nepochybne pripravený urobiť, čo bude potrebné", povedal Broadbent v rozhovore pre CNBC. Podľa neho je možné, že v budúcnosti bude potrebné ďalšie uvoľnenie menovej politiky a BoE bude musieť uvažovať o nástrojoch, ktoré má k dispozícii, medzi ktoré patrí aj zníženie sadzieb do negatívneho pásma.
BoE minulý štvrtok (7. 5.) ponechala svoju kľúčovú sadzbu na 0,1 %, ktorú v marci na dvoch mimoriadnych zasadnutiach znížila celkovo o 65 bázických bodov z 0,75 %, aby podporila ekonomiku, ktorú zasiahla pandémia nového koronavírusu. Menový výbor zároveň schválil pokračovanie v programe kvantitatívneho uvoľňovania v celkovej hodnote 645 miliárd GBP (734,85 miliardy eur).