Medziročná miera inflácie vo Francúzsku sa spomalila na viac ako 3-ročné minimum

Pridajte názor  Zdroj:

31. 3. 2020 - Medziročná miera inflácie vo Francúzsku sa tento mesiac spomalila na viac ako trojročné minimum. Dôvodom sú opatrenia francúzskej vlády, ktoré výrazne ovplyvnili ekonomickú aktivitu.

Medziročná miera inflácie vo Francúzsku sa tento mesiac spomalila na viac ako trojročné minimum. Dôvodom sú opatrenia francúzskej vlády, ktoré výrazne ovplyvnili ekonomickú aktivitu. Poukázali na to v utorok zverejnené predbežné údaje francúzskeho štatistického úradu INSEE.

Spotrebiteľské ceny vo Francúzsku zaznamenali v marci v porovnaní s februárom nulový rast, už druhý mesiac po sebe, uviedla agentúra Reuters. Medziročne tak harmonizovaná miera inflácie dosiahla podľa INSEE 0,7 %, zatiaľ čo vo februári predstavovala 1,6 %.

Výsledok výrazne zaostal za odhadmi ekonómov oslovených agentúrou Reuters, ktorí počítali so spomalením inflácie na 1,1 %. Navyše 0,7-percentný rast spotrebiteľských cien je najslabší od novembra 2016.

Podľa odhadov INSEE zverejnených minulý týždeň funguje ekonomika zhruba na 66 % bežnej úrovne. Takýto vývoj by mohol za každý mesiac karantény škrtnúť z hospodárskeho rastu tri percentuálne body.