Eset vytvára fond na podporu diagnostiky ochorenia COVID-19, vloží doň 300 tis. eur

Pridajte názor  Zdroj:

17. 3. 2020 - Cieľom fondu je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku.

Spoločnosť Eset zriadila fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19, do ktorého prispeje sumou 300 tis. eur. Suma bude podľa firmy v prípade potreby neskôr navýšená. Cieľom fondu je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku. „Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie koronavírusu sme zriadili, pretože sme presvedčení, že len systematický vedecký prístup nám pomôže zvládnuť túto epidémiu. Zároveň je nevyhnutné, aby sme už dnes mysleli dopredu a pristúpili ku krokom na opätovné naštartovanie ekonomiky. Plošné a systematické testovanie obyvateľstva pomôže pri návrate zamestnancov do pracovného procesu, a tým pomôže aj slovenskej ekonomike,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Richard Marko.

Nadácia Eset cez fond podporí nákup vysokoúčinných diagnostických prístrojov, vývoj systémov na efektívnejšiu on-line diagnostiku, alebo prispeje na náklady spojené s ich prevádzkou či s odoberaním a prevozom vzoriek. Finančnú podporu môžu získať verejné aj súkromné zdravotnícke diagnostické inštitúcie a laboratóriá pôsobiace na Slovensku, ktoré majú oprávnenie na diagnostiku tohto typu, alebo na odoberanie a prevoz vzoriek súvisiacich s vírusom SARS-CoV-2. Tieto inštitúcie môžu kontaktovať Nadáciu Eset na adrese nadacia@eset.sk.

„Po prvých diskusiách uvažujeme o spolufinancovaní nákupu prístroja Roche cobas 8800 System, alebo o spolufinancovaní jeho prevádzky. Tento prístroj je schopný robiť real-time RT-PCRtesty za nižšiu jednotkovú cenu a kratší čas, v automatickom režime. Dokáže vyhodnotiť až 4 tisíc vzoriek za jediný deň. Budeme hľadať partnera, ktorý by tento prístroj prevádzkoval. Fond bude samozrejme otvorený aj pre ďalšie riešenia podporujúce jeho cieľ,“ povedal odborný garant fondu Robert Mistrík.

Eset už vyše 30 rokov vyvíja bezpečnostný softvér pre firmy i domácich používateľov na celom svete. Sídli v Bratislave, regionálne pobočky má v ČR, Nemecku, vo Veľkej Británii, v USA, Kanade, Argentíne, Austrálii, Singapure a japonskom Tokiu. Výskumné a vývojové centrá sú okrem Bratislavy, Košíc, Žiliny, Prahy a Brna aj v poľskom Krakove, britskom Tauntone, kanadskom Montreale a rumunskom Jasy. Eset má zastúpenie vo viac ako 200 krajinách sveta.