Rast hospodárstva EÚ sa spomalil, ale slovenská ekonomika sa zrýchlila

Diskusia 3  Zdroj:

14. 2. 2020 - Hospodárstvo EÚ v posledných troch mesiacoch vlaňajška medzikvartálne posilnilo o 0,1 %, slovenská ekonomika o 0,6 %.

Ekonomika eurozóny aj celej 27-člennej Európskej únie sa v záverečnom štvrťroku vlaňajška spomalila. Medzikvartálne v oboch blokoch posilnila len o 0,1 percenta po tom, ako v treťom štvrťroku v eurozóne aj v celej EÚ medzikvartálne vzrástla zhodne o 0,3 percenta. Na Slovensku sa medzikvartálny rast hrubého domáceho produktu podľa kalendárne neupravených údajov počas októbra až decembra zrýchlil na 0,6 percenta z úrovne 0,4 percenta v treťom štvrťroku. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Podobne medziročný rast slovenského hospodárstva sa počas októbra až decembra zrýchlil, hoci rast celej eurozóny aj celej EÚ sa oproti rovnakému obdobiu pred rokom spomalil. Slovenské hospodárstvo podľa kalendárne neupravených údajov počas októbra až decembra medziročne vzrástlo o 1,9 percenta, po medziročnom raste o 1,7 percenta v treťom kvartáli. Medziročný rast ekonomiky eurozóny sa vo štvrtom kvartáli spomalil na 0,9 percenta z úrovne 1,2 percenta v treťom štvrťroku a medziročný rast hospodárstva celej EÚ sa spomalil na 1,2 percenta po posilnení o 1,5 percenta počas júla až septembra.