Bridgewater o globálnom akciovom trhu: Skupina ázijských krajín do 15 rokov predbehne Európu aj USA

Diskusia 1  
Bridgewater o globálnom akciovom trhu: Skupina ázijských krajín do 15 rokov predbehne Európu aj USA
Zdroj: BI
Foto: SITA/AP


11. 2. 2020 - Bridgewater, ktorý dohliada na aktíva vo výške 160 miliárd dolárov, je najväčším hedžovým fondom na svete. V novej správe o trhových podmienkach uviedol, že skupina ázijských krajín pod vedením Číny bude rásť oveľa rýchlejšie ako USA a Európa. Správa predpokladá, že „ázijský blok“ siedmich krajín bude do roku 2035 vlastniť väčšinu globálneho akciového trhu.

V nadchádzajúcich rokoch budeme možno svedkami obrovského posunu akcií. Podľa Bridgewater v súčasnosti na základe trhovej kapitalizácie držia zhruba tri štvrtiny globálneho akciového trhu krajiny mimo bloku ázijských krajín. Podľa prognózy z výročnej správy hedžového fondu však tento blok bude za 15 rokov vlastniť väčšinu globálneho akciového trhu. Bridgewater sa najviac zameriava na rast Číny, Singapuru, Thajska, Južná Kórei, Malajzie, Hongkongu a Taiwanu.

„Tento vznikajúci ázijský blok už produkuje úroveň porovnateľnú s USA a Európou. A za posledné tri roky bol jeho príspevok k celosvetovému rastu 2,5-krát vyšší ako v USA a Európe dohoromady. Obchod medzi týmito krajinami tvorí väčšiu časť ich ekonomík ako obchod medzi krajinami Európy,“ píše sa v správe.

Nová správa uvádza, že k rastu nedôjde zo zvýšeného vývozu do Spojených štátov. „Tento blok je stále viac zameraný dovnútra, a je nezávislý, čo sa odráža v jeho nominálnom raste HDP, ktorý výrazne prevyšoval vývoz za posledné desaťročie,“ píše sa v správe. Geopolitické trenie medzi Čínou a USA už viedli k sankciám, obchodnej vojne a zákazu jednej z najväčších čínskych spoločností, telekomunikačnej spoločnosti Huawei v USA.

Bridgewater o globálnom akciovom trhu: Skupina ázijských krajín do 15 rokov predbehne Európu aj USA

Táto skupina krajín, v ktorých sú štáty ťažiace zo subdodávateľskej práce pre Čínu, je oveľa príťažlivejšou možnosťou na investovanie ako USA alebo Európa, uvádza sa v správe. Zatiaľ čo USA sú obmedzené svojou schopnosťou používať menovú alebo fiškálnu politiku na oživenie hospodárstva, ktoré začínajú slabnúť, rozvíjajúce sa ázijské krajiny majú veľa priestoru na rast, tvrdí Bridgewater.

Správa predpokladá, že Čína, Thajsko, Singapur a Južná Kórea v najbližších 10-tich rokoch zaznamenajú výrazné zvýšenie produktivity, zatiaľ čo USA, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie európske krajiny buď nezvýšia svoju produktivitu, alebo budú ešte viac neproduktívne.

Správa nehovorí o možných dopadoch koronavírusu, ktorý prinútil mnohé továrne a firmy k prestávke, aby sa obmedzilo šírenie vírusu. V stanovisku zaslanom spoločnosti LinkedIn koncom januára však Ray Dalio uviedol, že reakcia Číny na vírus je lepšia a transparentnejšia ako reakcia krajiny na vypuknutie choroby SARS, keď sa objavila v roku 2003.

V správe hlavného bezpečnostného analytika Bridgewater, Richarda Falkenratha, ktorý predtým pracoval aj na problematike SARS pre administratívu Georgea W. Busha, sa uvádza, že reakcia trhu na koronavírus bude  „závažnejšia“ ako v prípade SARSu. „V tomto momente má koronavírus potenciál byť najvýznamnejším zdravotníckym zásahom za ostatné desaťročia, aj záber dopadov zostáva široký,“ uvádza v poznámke Falkenrath.