Najdôležitejšie správy TASR z oblasti financií a hospodárstva

Pridajte názor  Zdroj:

26. 1. 2020 - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ z oblasti financií a hospodárstva, vydaných v ekonomickom servise TASR v 4.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ z oblasti financií a hospodárstva, vydaných v ekonomickom servise TASR v 4. týždni:Davos 20. januára - Medzinárodný menový fond zhoršil prognózy rastu globálnej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Varoval, že tempo bude relatívne nízke a že sa neukazujú signály výraznejšieho zotavenia. Experti MMF síce počítajú v tomto roku so zrýchlením tempa globálnej expanzie na 3,3 % z 2,9 % vlani, nová predpoveď je však nižšia v porovnaní s októbrovou prognózou, keď MMF očakával nárast o 3,4 % po zvýšení o 3 % v roku 2019. Fond skresal predpoveď aj na rok 2021, konkrétne na 3,4 % z 3,6 %.Bratislava 20. januára - V decembri minulého roka dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 4,92 %. Medzimesačne sa nezmenila, medziročne klesla o 0,12 percentuálneho bodu (p. b.). Informovalo o tom v pondelok Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.Berlín 21. januára - Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka v januári prudko vzrástla, pričom dosiahla 4,5-ročné maximum. Zároveň sa zvýšila dôvera aj v ekonomiku celej eurozóny. Poukázal na to v utorok zverejnený prieskum nemeckého inštitútu ZEW. index dôvery nemeckých investorov vzrástol v januári na 26,7 bodu z decembrovej úrovne 10,7 bodu. Januárová hodnota je najvyššia od júla 2015, keď index dosiahol 29,7 bodu.Frankfurt nad Mohanom 23. januára - Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Rada guvernérov ponechala svoj kľúčový úrok na úrovni 0,00 %. Depozitná sadzba zostala na úrovni -0,50 % a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 %.

Banka zároveň oznámila, že začala revíziu stratégie svojej menovej politiky. Ide o prvé prehodnocovanie stratégie ECB po 17 rokoch. Stratégia menovej politiky bola prijatá v roku 1998 a v roku 2003 sa jasnejšie definovali niektoré z jej prvkov. Od roku 2003 však eurozóna rovnako ako svetová ekonomika prechádzajú hlbokými štrukturálnymi zmenami, upozornila vo svojom vyhlásení ECB.Davos 23. januára - Francúzsko a USA sa vo štvrtok dohodli, že budú spoločne pracovať na zmene globálnych daňových pravidiel, aby zodpovedali digitálnej ére. Už v stredu (22. 1.) ohlásil francúzsky minister financií Bruno Le Maire dočasné prímerie medzi Parížom a Washingtonom v spore týkajúcom sa francúzskej dane na veľké internetové koncerny. Francúzsko a USA sa budú snažiť, aby sa ešte tento rok dosiahla dohoda na globálnej úrovni týkajúca sa minimálnej firemnej dane.Bratislava 24. januára – Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) v piatok potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom. Hlavnými dôvodmi hodnotenia sú podľa S&P pozitívne vyhliadky hospodárskeho rastu, dobre kapitalizovaný bankový sektor, stabilná fiškálna politika a nízky zahraničný dlh. Stabilný výhľad s hodnotením A+ a A2 už v druhej polovici minulého roka potvrdili ďalšie ratingové agentúry Fitch a Moody’s.