Hypotéky v ČR opäť zlacneli, ďalej však klesať už zrejme nebudú

Úročenie hypoték v Česku v novembri mierne kleslo. Podľa expertov sa však zlacňovanie skončilo. Navyše Česká národná banka (ČNB) na budúci rok zrejme sprísni podmienky ich poskytovania.
Priemerná úroková sadzba hypoték v ČR dosiahla v novembri 2,35 % po 2,36 % v októbri, ako vyplýva z Fincentrum Hypoindexu. Sadzby sa znížili desiaty mesiac po sebe. Lacnejšie boli hypotéky naposledy v januári 2018. Najnižšie sa nachádzali v decembri 2016, keď priemerná sadzba predstavovala 1,77 %.
Hypotéky zlacňujú aj v eurozóne. V októbri priemerná sadzba hypoték s úvodnou dobou fixácie klesla podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) na 1,59 %. Na porovnanie, v januári sa nachádzala na úrovni 1,81 %. Na Slovensku sú vďaka euru najlacnejšie hypotéky spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny. V Poľsku a Maďarsku sa sadzby tento rok pohybujú v pásme 4,5 % až 5 %.
Zlacňovanie hypoték v európskych krajinách mimo eurozónu skončilo, uviedol hlavný ekonóm investičných fondov CZECH FUND Lukáš Kovanda. Takisto v Česku očakáva nárast sadzieb z dôvodu zvýšenia trhových úrokových sadzieb. Vzhľadom na zlepšenie medzinárodných podmienok, napríklad pokles pravdepodobnosti tvrdého brexitu, či uvoľneniu v obchodnej vojne medzi USA a Čínou, je pravdepodobné, že trhové úrokové sadzby budú pokračovať v raste. Takisto sa podľa Kovandu nedá vylúčiť zvýšenie základnej úrokovej sadzby ČNB ešte pred koncom 1. kvartálu 2020.
Navyše ČNB bude v roku 2020 ďalej sprísňovať podmienky poskytovanie hypoték, pravdepodobne však až v druhom polroku. Klienti zrejme budú môcť od banky očakávať financovanie maximálne 70 % z ceny nehnuteľnosti, pričom aktuálne sa poskytujú hypotéky až do výšky 90 % z ceny nehnuteľnosti.
„Napríklad v Prahe to bude znamenať, že na bežný byt pre mladú rodinu bude treba mať našetrené až okolo dvoch miliónov korún, aby vôbec bola šanca získať hypotéku. A tým sa zníži dostupnosť vlastníckeho bývania, pritom hypotéky zostanú naďalej pomerne lacné,“ uviedol Kovanda.
Nehnuteľnosti v Česku sú teraz drahé, ČNB hovorí o nadhodnotení až o 20 %. Kovanda však neočakáva zlacňovanie. „Niektoré nehnuteľnosti môžu výhľadovo zlacniť, napríklad panelové byty na perifériách miest. Ale na to, aby začali zlacňovať nehnuteľnosti v atraktívnych lokalitách, by bola potrebná veľká kríza, ktorá sa zatiaľ nechystá. Ceny nehnuteľností budú rásť v najbližších rokoch v priemere okolo piatich percent ročne,“ dodal Kovanda.

Súvisiace články

Aktuálne správy