Chorvátsko dostane eurofondy na železnicu medzi Záhrebom a Rijekou

Pridajte názor  Zdroj:

12. 12. 2019 - Chorvátsko získa z európskeho Kohézneho fondu 311 miliónov eur na vybudovanie časti železničnej trasy medzi Záhrebom a Rijekou.

Chorvátsko získa z európskeho Kohézneho fondu 311 miliónov eur na vybudovanie časti železničnej trasy medzi Záhrebom a Rijekou. Oznámila to vo štvrtok Európska komisia.

Na 44 kilometrov dlhom úseku medzi mestami Hrvatski Leskovac a Karlovac sa EK bude podieľať na financovaní rekonštrukcie existujúcej koľaje a výstavbe druhej koľaje. Celková hodnota projektu je podľa chorvátskeho ministerstva infraštruktúry 3,5 miliardy kún (470,49 milióna eur).

Projekt, ktorý má byť podľa odhadov EK hotový koncom októbra 2023, sa nachádza na trase Rijeka - Záhreb - Budapešť. Táto trasa je súčasťou dôležitého stredomorského koridoru v rámci transeurópskej železničnej siete.

Chorvátsko chce do roka 2030 dokončiť modernizáciu celej 230 kilometrov dlhej železničnej trasy medzi Rijekou a Záhrebom. Táto trasa je podľa chorvátskeho ministerstva infraštruktúry dôležitá pre zlepšenie spojenia prístavu v Rijeke s trhmi v Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.