Slovensko v boji proti korupcii stagnuje, podľa tretiny Slovákov by mali pomôcť aj firmy

Diskusia 4  Zdroj:

9. 12. 2019 - Zmenu sa snaží presadiť 20 slovenských firiem, združených v iniciatíve Fond pre transparentné Slovensko.

Slovensko v boji proti korupcii stagnuje. Ak sa situácia nezlepší, v roku 2020 sa môže ocitnúť medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami Európskej únie. Vyplýva to zo svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International z minulého roka. Ako ukázal októbrový prieskum agentúry Focus pre združenie Business LeadersForum, viac ako tretina obyvateľov Slovenska si myslí, že tému boja proti korupcii by mali podporovať aj firmy. Zmenu sa snaží presadiť 20 slovenských firiem, združených v iniciatíve Fond pre transparentné Slovensko, ktorú administruje Nadácia Pontis.

Proti korupcii bojujú podporou watchdogových a analytických organizácií, ktoré kontrolujú dodržiavanie zákonov, etických noriem i hospodárenie s verejnými financiami. „Transparentnosť by mala byť základným kameňom každej vyspelej a demokratickej spoločnosti. A hoci boj proti korupcii občas na Slovensku vyzerá ako boj s veternými mlynmi, ešte stále sa nájdu férové firmy, ktorým na našej krajine záleží. Vďaka ich pomoci môžeme podporovať organizácie, ktoré pomáhajú presadzovať systémové zmeny a odhaľovať korupčné kauzy,“ informuje projektová manažérka Fondu pre transparentné Slovensko Kristína Marušová.

Fond je založený na ročnom finančnom príspevku členských firiem, ktorý sa odvíja napríklad od veľkosti firiem. Nadácia Pontis vyhlási grantovú výzvu a podľa výsledkov hodnotenia nezávislej komisie prerozdelí konkrétny objem peňazí podporeným projektom. Prostredníctvom grantových výziev prerozdelil fond počas svojej existencie už viac ako 680 000 eur.