Objem spotrebiteľských úverov v USA v októbri vzrástol najviac za tri mesiace

Pridajte názor  Zdroj:

8. 12. 2019 - Celkový objem pôžičiek amerických spotrebiteľov stúpol o 18,9 mld. USD po septembrovom posilnení o 9,6 mld. USD.

WASHINGTON 8. decembra (SITA, AP) – Objem úverov, ktoré si v októbri vzali americkí spotrebitelia, výrazne stúpol. Celkový objem pôžičiek sa zvýšil o 18,9 mld. USD, čo oproti septembru predstavuje nárast o 9,6 mld. USD. Októbrový rast bol najsilnejší za tri mesiace, spôsobilo ho zintenzívnenie využívania kreditných kariet. Informoval o tom americký Federálny rezervný systém (Fed).

Pôžičky v kategórii kreditných kariet vzrástli o 7,9 mld. USD po miernom septembrovom posilnení o 187 mil. USD. Úvery v kategórii, ktorá pokrýva pôžičky na autá a študentské úvery, stúpli o 11 mld. USD po septembrovom raste o 9,4 mld. USD.

Predpokladá sa, že výdavky amerických spotrebiteľov naďalej budú hnacou silou rastu ekonomiky. Spotrebiteľské výdavky totiž pomáhajú kompenzovať napríklad slabosť podnikových investícií, ktorá sa považuje za dôsledok neistoty spôsobenej obchodnými vojnami.
(1 EUR = 1,1094 USD)