Pokles aktivity vo výrobnom sektore v USA sa v novembri nečakane zrýchlil

Pridajte názor  Zdroj:

2. 12. 2019 - Pokles aktivity vo výrobnom sektore v USA sa v novembri nečakane zrýchlil. Kontrakcia v sektore pokračovala už štvrtý mesiac po sebe.

Pokles aktivity vo výrobnom sektore v USA sa v novembri nečakane zrýchlil. Kontrakcia v sektore pokračovala už štvrtý mesiac po sebe.

Index nákupných manažérov pre výrobný sektor sa v novembri znížil na 48,1 bodu zo 48,3 bodu v októbri, uviedol to Institute for Supply Management (ISM). Index zostáva pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie. Ekonómovia počítali s nárastom indexu na 49,2 bodu.

Hlavným dôvodom pokračujúceho poklesu v odvetví sú problémy v globálnom obchode, uviedol to šéf ISM Manufacturing Business Survey Committee Timothy R. Fiore.

Index nových objednávok v novembri padol na 47,2 bodu zo 49,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index zamestnanosti sa znížil na 46,6 bodu zo 47,7 bodu a index cien stúpol na 46,7 bodu zo 45,5 bodu.

Správa ISM o vývoji vo výrobnom sektore mala negatívny vplyv na Wall Street, ktorá oslabila. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average padol o 200 bodov alebo 0,8 %. Širší index S&P 500 stratil takisto 0,8 % a technologický Nasdaq Composite až 1,4 %.