Každý štvrtý Slovák už zažil nabúranie do niektorého z jeho online účtov

Každý štvrtý Slovák už zažil, že by sa mu niekto nabúral do niektorého z jeho online účtov. Ukázal to najnovší prieskum NMS Market Research vypracovaný pre Inštitút moderného spotrebiteľa. Podľa zverejnených údajov pritom kyberútok častejšie zažili mladší ľudia, s nižším vzdelaním a ľudia s príjmom do 600 eur alebo naopak cez 1 330 eur mesačne. Tí, ktorí určite zažili kyberútok, majú častejšie skúsenosť s kyberšikanou či krádežami peňazí z bankového účtu.

Približne dve tretiny respondentov využívajú iba základný typ ochrany dát odporučený výrobcom softvéru. „Hoci sa cítime byť viac ohrození kyberhrozbami, reálne väčšina z nás nevynakladá úsilie navyše ako predchádzať rizikovým situáciám,“ okomentoval výsledky riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Michal Kardoš. Jasná väčšina respondentov sa zhoduje v názore, že by nevedeli vypátrať, kto bol vinníkom kyberútoku namiereného proti nim. Ak mali respondenti zhodnotiť vývoj kybernetických hrozieb za posledný rok, až 30 % z nich sa cíti byť viac ohrozených.

Na Slovensku sa rozvíja koncept Smart cities, zavádza sa Priemysel 4.0, rozvíjajú sa nové mobilné telekomunikačné siete piatej generácie. „Budeme zdieľať čoraz viac citlivých dát, čo znamená, že sa na nástup tejto technológie potrebujeme pripraviť aj z hľadiska IT bezpečnosti. Pre Slovensko ako malú krajinu je ideálne pracovať na príprave jednotných a transparentných kyberbezpečnostných štandardov na úrovni Európskej únie, s ekonomicky silnými krajinami ako Nemecko či Francúzsko. Mali by sme sa sústrediť na technologickú neutralitu, ktorá nám umožní v globalizovanom svete transparentne vybrať iba bezpečné riešenia,“ konštatuje Kardoš.

Súvisiace články

Aktuálne správy