Podľa projekcií pobočiek Fed-u americkej ekonomike hrozí výrazné spomalenie

Pridajte názor  Zdroj:

17. 11. 2019 - Newyorská pobočka centrálnej banky USA odhaduje rast hospodárstva krajiny v štvrtom kvartáli o 0,4 %, pobočka v Atlante iba o 0,3 %.

Podľa dvoch prognóz pobočiek amerického Federálneho rezervného systému (Fed) sa zvyšuje riziko, že rast americkej ekonomiky sa v záverečnom kvartáli tohto roka takmer zastaví. Newyorská pobočka Fed-u predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny za záverečné tri mesiace tohto roka vykáže rast len o 0,4 percenta. Jej predošlá predikcia pritom rátala s rastom HDP v štvrtom kvartáli o 0,7 percenta. Newyorský Fed za dôvod zhoršenia prognózy označil "negatívne prekvapenia" v najnovších ekonomických správach, vrátane poklesu priemyselnej produkcie v októbri. Informuje o tom portál cnn.com.

Predpoveď atlantskej pobočky centrálnej banky USA je ešte pesimistickejšia a vo štvrtom kvartáli počíta s rastom ekonomiky iba o 0,3 percenta, hoci ešte pred týždňom odhadovala rast na úrovni 1 %. Atlantský Fed uviedol, že dôvodom je čiastočne správa o slabom vývoji amerických maloobchodných tržieb, ktoré bez zahrnutia áut a benzínu, v októbri posilnili len o 0,1 percenta.

V treťom štvrťroku sa rast americkej ekonomiky spomalil na úroveň 1,9 percenta. Hoci spotrebiteľské výdavky sú pomerne dobré, priemyselný sektor sa zmenšuje a výdavky firiem klesli dva štvrťroky po sebe. Dôvodom slabosti ekonomiky je obchodná vojna medzi USA a Čínou a spomaľovanie rastu globálneho hospodárstva, dodáva portál cnn.com.
https://edition.cnn.com/2019/11/15/economy/economy-gdp-fourth-quarter/index.html