Predaj existujúcich domov v USA klesol v septembri viac, než sa čakalo

Pridajte názor  Zdroj:

22. 10. 2019 - Predaj starších domov v USA klesol v septembri viac, než sa očakávalo. Hlavným dôvodom je nedostatok ponuky na trhu.

Predaj starších domov v USA klesol v septembri viac, než sa očakávalo. Hlavným dôvodom je nedostatok ponuky na trhu.

Predaj existujúcich domov sa v septembri znížil o 2,2 % a jeho celoročné tempo dosiahlo na sezónne upravenej báze 5,38 milióna, uviedla Národná asociácia realitných maklérov (NAR). V predchádzajúcich dvoch mesiacoch predaj existujúcich domov vzrástol. NAR tiež revidovala augustové celoročné tempo predaja nahor na 5,50 milióna obytných jednotiek. Ekonómovia počítali v septembri s poklesom o 0,7 % na 5,45 milióna.

Americká centrálna banka (Fed) tento rok dvakrát znížila úrokové sadzby, čo podporilo realitný trh, keďže kleslo úročenie hypoték. Investori predpokladajú, že menový výbor FOMC na svojom budúcotýždňovom zasadnutí sadzby opäť zníži.

Na trhu bolo v septembri k dispozícii 1,83 milióna domov, čo bolo o 2,7 % menej ako v rovnakom mesiaci vlani. Medián ceny existujúcich domov medziročne stúpol o 5,9 % na 272.100 USD (244.474 eur). To bolo najprudšie zvýšenie cien domov od januára 2018.