Robert Shiller: Americkú recesiu odsúva trumpefekt

Diskusia 1  
Robert Shiller: Americkú recesiu odsúva trumpefekt
Zdroj: CNBC;mw
Foto: SITA/AP


21. 10. 2019 - Laureát Nobelovej ceny Robert Shiller je presvedčený, že recesia môže nastať o niekoľko rokov. Dnes ju v USA pomáhajú odsúvať spotrebiteľské výdavky.

Shiller, odborník na finančné správanie, verí, že Američania otvárajú svoje peňaženky na základe toho, čo ilustruje prezident Trump. „Myslím si, že vysoké výdavky súvisia s inšpiráciou pre mnohých ľudí. Sú to motivačné reči prezident, v ktorý predstavuje luxusný život,“ povedal Shiller, ktorý zdôrazňuje, že na Wall Street stále pretrváva neistota a riziko. Za najväčšiu hrozbu pre trhy považuje impeachment Trumpa. „Ak to prežije, môže to na nejaký čas prispieť k posilneniu trhu," uviedol Shiller. „Možno sa nachádzame v Trumpovej ére, že inšpirácia Trumpom má vplyv na trh, a to nielen v podobe zníženia daní."

Ekonóm varuje, že v americkej ekonomike nie je všetko ružové. Jeho pomer Shiller PE Ratio, známy tiež ako CAPE, sleduje pomer ceny k zisku na základe priemerných zárobkov upravených o infláciu za posledných 10 rokov, je stále na znepokojujúcej úrovni. „Nehovorím, že som býk, pretože mám medvedí pomer CAPE,“ povedal Shiller pre CNBC. Napriek tomu si myslí, že americká ekonomika a trhy majú dostatok priestoru na rast, ak prezident Trump zostane vo funkcii a bude sa držať výrokov o potrebe spotrebiteľských výdavkov a podpore podnikania.

Shiller tvrdí, že recesia sa nemusí ukázať počas ďalších troch rokov a mohla by byť mierna. „Neurobíme chybu, keď budeme predpokladať, že je hneď za rohom," povedal Shiller. „Ale ak je ekonomika silná, na čom staval Trump v jeho „ urobme Ameriku opäť skvelou,“ má dobrú šancu na opätovné zvolenie.“

Robert Shiller: Americkú recesiu odsúva trumpefekt

Svoj názor na Donalda Trumpa nedávno odprezentovala aj Christine Lagardová. Bývalá šéfka Medzinárodného menového fondu Trumpa viní za mnohé riziká, ktorým svetové hospodárstvo v súčasnosti čelí. Podľa Lagardovej Trumpova nepredvídateľnosť prinútila investorov prestať riskovať.

„Stabilita trhu by tu nemala byť predmetom tweetu. Vyžaduje si to premýšľanie, racionálne rozhodnutia. Medzinárodný obchod, vzťahy, pohyb osôb a pohyb kapitálu vymanili stovky miliónov ľudí z chudoby. Teraz by sa niektorí ľudia vo vyspelých ekonomikách mohli povedať: čo sa vlastne zaujímam? Samozrejme, staráme sa v prvom rade o svojich blízkych, ale ak sa moji susedia spoza hraníc cítia zúfalí, hladujú, bojujú, bude to mať následky aj doma. Ako pomôžu ploty v boji  pandémiami? V boji proti terorizmu? Ako pomôžu múry pri klimatických zmenách a ničení životného prostredia? Odpovede na globálne otázky a problémy nás vzájomne spájajú, či sa nám to páči alebo nie.“