Spotrebiteľské ceny v USA v septembri stagnovali

Pridajte názor  Zdroj:

10. 10. 2019 - Spotrebiteľské ceny v USA v septembri nezmenili a jadrová inflácia sa spomalila. To podporuje očakávania, že americká centrálna banka (Fed) na svojom najbližšom zasadnutí na konci októbra zníži úrokové sadzby tretíkrát v tomto roku.

Spotrebiteľské ceny v USA v septembri nezmenili a jadrová inflácia sa spomalila. To podporuje očakávania, že americká centrálna banka (Fed) na svojom najbližšom zasadnutí na konci októbra zníži úrokové sadzby tretíkrát v tomto roku.

Index spotrebiteľských cien v septembri stagnoval po zvýšení o 0,1 % v auguste, uviedlo americké ministerstvo práce. Pokles cien energií a jazdených áut vykompenzoval zdraženie potravín a nájmov. Vývoj indexu bol najslabší od januára.

V medziročnom porovnaní spotrebiteľské ceny v septembri stúpli o 1,7 % rovnako ako v auguste.

Ekonómovia počítali s medzimesačným nárastom o 0,1 % a medziročným o 1,8 %.

Jadrová inflácii sa v septembri spomalila. Index spotrebiteľských cien bez volatilných cien potravín a energií v septembri medzimesačne stúpol o 0,1 % po náraste o 0,3 % v troch predchádzajúcich mesiacoch po sebe. Dôvodom pribrzdenia jadrovej inflácie bolo zlacnenie oblečenia, nových áut a telekomunikácií.

V medziročnom porovnaní sa jadrové ceny zvýšili o 2,4 % rovnako ako v auguste.