Akciový trh v USA klesol, USA oznámili nové sankcie proti čínskym firmám

Pridajte názor  Zdroj:

9. 10. 2019 - Index S&P 500 klesol o 1,6 %, Dow Jones o 1,2 % a Nasdaq o 1,7 %.

Akciový trh v USA v utorok oslabil. Investorov znepokojila eskalácia napätia medzi USA a Čínou po tom, čo Washington oznámil sankcie proti čínskym technologickým firmám, ktoré obviňuje z účasti na porušovaní ľudských práv. Za podstatnú časť strát boli zodpovedné technologické firmy, banky a spoločnosti v zdravotníckom sektore. Index S&P 500 klesol o 1,6 % na 2 893,06 bodu, Dow Jones o 1,2 % na 26 164,04 bodu a Nasdaq o 1,7 % na 7 823,78 bodu.

Terčom nových sankcií je 28 vládnych agentúr a firiem, vrátane spoločností Hikvision a Dahua, ktoré patria medzi popredných svetových dodávateľov kamerových a bezpečnostných systémov. Spoločnosti, ktoré podľa Washingtonu poskytujú technológie používané na potláčanie moslimských etnických menšín v Číne, nemôžu od amerických firiem nakupovať ich produkty bez súhlasu vlády. Čína okamžite vyzvala USA na zrušenie sankcií, ktoré označila za zasahovanie do vnútorných záležitostí. Vláda v Pekingu tiež varovala, že bude „rozhodne brániť“ národné záujmy.

Napriek kritike však čínske ministerstvo obchodu potvrdilo, že podpredseda vlády Liou Che vo štvrtok odcestuje do Washingtonu na nové obchodné rokovania. V jeho delegácii bude aj minister obchodu, guvernér centrálnej banky a predstavitelia regulačných úradov pre oblasť priemyslu, technológií a poľnohospodárstva.