Rozpracované predaje domov sa v USA v auguste zotavili viac, než sa čakalo

Pridajte názor  Zdroj: TASR

26. 9. 2019 - Počet Američanov, ktorí podpísali kontrakty na kúpu domu, sa v auguste zvýšil, pričom rast bol omnoho výraznejší, než sa očakávalo.

Počet Američanov, ktorí podpísali kontrakty na kúpu domu, sa v auguste zvýšil, pričom rast bol omnoho výraznejší, než sa očakávalo. Uviedlo to americké Národné združenie realitných maklérov (NAR).

NAR uviedlo, že index rozpracovaných predajov domov vzrástol v USA minulý mesiac o 1,6 % na 107,3 bodu. V júli zaznamenal pokles o 2,5 % na 105,6 bodu. Ekonómovia očakávali, že index vzrastie iba o 0,9 %.

V medziročnom porovnaní sa index zvýšil o 2,5 %, zatiaľ čo v júli klesol o 0,3 %. Podľa hlavného ekonóma NAR Lawrenca Yuna kupci pozitívne reagujú na mimoriadne nízke sadzby hypoték.

Najvýraznejšie sa zvýšil počet kontraktov na predaj domu na západe USA. Index vzrástol o 3,1 % po tom, ako v júli prudko klesol o 3,4 %.

Rozpracované predaje domov sú indikátorom, ktorý signalizuje vývoj predaja v budúcnosti. Medzi podpísaním kontraktu a dokončením predaja ubehnú totiž väčšinou štyri, niekedy až šesť týždňov.