Predaj starších domov v USA v auguste nečakane vzrástol

Pridajte názor  Zdroj:

19. 9. 2019 - Predaj starších domov v USA zaznamenal v auguste nečakaný rast. Uviedlo to americké Národné združenie realitných maklérov (NAR).

Predaj starších domov v USA zaznamenal v auguste nečakaný rast. Uviedlo to americké Národné združenie realitných maklérov (NAR).

Podľa združenia sa predaj existujúcich domov zvýšil v auguste oproti júlu o 1,3 % na ročnú mieru 5,49 milióna. V porovnaní s rastom v júli to predstavuje spomalenie, keď v júli sa predaj domov zvýšil o 2,5 %. Napriek tomu je výsledok lepší, než sa čakalo. Analytici totiž počítali s poklesom predaja o 0,4 %.

Podľa NAR kupcov lákajú najmä nízke úrokové sadzby hypoték. "Kupci chcú využiť súčasné výhodné podmienky na trhu," povedal hlavný ekonóm NAR Lawrence Yun.

Stredná cena domov dosiahla v auguste 278.200 USD (251.378 eur). Oproti júlu to znamená pokles o 0,8 %. V medziročnom porovnaní však cena vzrástla o 4,7 %.

V stredu na budúci týždeň (25. 9.) by malo americké ministerstvo obchodu zverejniť predaj nových domov za mesiac august.