USA údajne dosiahli víťazstvo v spore o dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus

Pridajte názor  Zdroj:

15. 9. 2019 - Podľa portálu politico.com to uviedli štyria predstavitelia EÚ. Brusel však očakáva rovnaké rozhodnutie WTO v spore o subvencie pre americký Boeing.

USA získali právo uvaliť sankčné clá na Európsku úniu, pretože dosiahli víťazstvo v spore o dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Uviedol to portál politico.com s odvolaním sa na vyjadrenie štyroch predstaviteľov EÚ. Panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pre riešenie sporov v piatok poslal dôvernú správu o rozhodnutí Európskej komisii (EK) a splnomocnencovi USA pre obchod, uviedli predstavitelia EÚ.

Washington v minulosti povedal, že uplatní clá, ak v spore dosiahne víťazstvo, pričom pripravil zoznam tovarov z EÚ, na ktoré podľa vlastných slov uvalí clá do výšky 100 %. Washington odhadol, že európske dotácie spôsobili škody za 11 mld. USD. "Nekomentujeme dohady o správe, ktorá nie je verejná," uviedol hovorca Airbusu. Hovorca EK sa vyjadril, že Brusel nebude "komentovať uniknuté správy". Dodal však, že Brusel "oznámil Spojeným štátom americkým, že Európska únia je pripravená pracovať na férovom a vyváženom riešení pre naše odvetvia výroby lietadiel".

Súbežná sťažnosť zo strany EÚ, podľa ktorej USA poskytli nelegálne subvencie pre firmu Boeing, sa rieši približne so šesťmesačným oneskorením. EÚ očakáva, že výsledok tohto sporu jej dá právo uvaliť odvetné clá na budúci rok a dúfa, že s Washingtonom dosiahne dohodu o zrušení sankcií. "V paralelnom prípade týkajúcom sa Boeingu očakávame rozhodnutie WTO o práve EÚ na sankcie v nadchádzajúcich mesiacoch," povedal hovorca EK. "Vzájomné uvalenie sankcií je kontraproduktívne a poškodzuje naše ekonomiky ... Ochota EÚ nájsť férové urovnanie sa nezmenila," dodal hovorca EK.