Ruská centrálna banka znížila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bodov na 7 %

Pridajte názor  Zdroj: TASR

6. 9. 2019 - Ruská centrálna banka znížila úrokové sadzby tretíkrát po sebe a signalizovala, že bude pokračovať v cykle uvoľňovania menovej politiky.

Ruská centrálna banka znížila úrokové sadzby tretíkrát po sebe a signalizovala, že bude pokračovať v cykle uvoľňovania menovej politiky. Tempo rastu spotrebiteľských cien sa totiž spomalilo a kleslo smerom k inflačnému cieľu 4 %.

Ruská centrálna banka v piatok znížila svoju kľúčovú sadzbu na 7 % zo 7,25 %. Sadzba sa dostala najnižšie od marca 2014. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami ekonómov.

"Ak sa bude situácia vyvíjať v súlade so základnou prognózou, ruská centrálna banka bude uvažovať o potrebe ďalšieho zníženia kľúčovej sadzby na jednom z najbližších zasadaní rady riaditeľov," uviedla banka vo svojom vyhlásení.

Ruská centrálna banka opäť spustila cyklus uvoľňovania menovej politiky v júni po tom, čo vlani dvakrát zvýšila úrokové sadzby, aby obmedzila riziká zrýchlenia inflácie súvisiace so zvýšením daní. Niektorí ekonómovia si myslia, že slabý rubeľ a návrhy na zvýšenie výdavkov môžu obmedziť ďalšie uvoľňovanie.