Problémy Argentíny sa podľa analytikov môžu obmedzene prejaviť aj v Európe

Diskusia 1  Zdroj:

19. 8. 2019 - Prudký pokles kurzu meny o 20 %, zhoršenie ratingu u dvoch z troch najväčších svetových ratingových agentúr a pád ceny akcií o 30 % posunuli v poslednom týždni Argentínu bližšie k ďalšiemu bankrotu.

Prudký pokles kurzu meny o 20 %, zhoršenie ratingu u dvoch z troch najväčších svetových ratingových agentúr a pád ceny akcií o 30 % posunuli v poslednom týždni Argentínu bližšie k ďalšiemu bankrotu. Keďže je táto juhoamerická krajina od Európy ďaleko a previazanosť jej ekonomiky s Európskou úniou je malá, môžu byť dosahy prípadnej platobnej neschopnosti Argentíny iba jedným z negatívnych faktorov nadchádzajúcich mesiacov, zhodli sa analytici.

"Argentína má dlhodobo problémy. Teraz však prichádzajú v čase, keď sa Nemecko obáva prichádzajúcej recesie a finančné trhy sa obávajú prehĺbenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Dosahy na trhy budú určite negatívne," povedal hlavný ekonóm Next Finance Vladimír Pikora. Na vážne obavy však podľa Pikoru nie je dôvod, keďže pôjde iba o jeden z mnohých nepriaznivých vonkajších faktorov.

Trhy sa už v súčasnosti obávajú ďalšieho bankrotu krajiny. "Krajina pred piatimi rokmi zažila takzvanú selektívnu platobnú neschopnosť. Vo vážnych problémoch sú jej verejné financie v tomto miléniu nepretržite," pripomenul hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda, podľa ktorého sú trhy presvedčené o nevyhnutnosti ďalšieho bankrotu krajiny. Koncom marca mala Argentína spolu 33,7 miliardy USD (30,43 miliardy eur) dlhu v cudzích menách, ktorý je splatný koncom tohto roka. "Oslabovanie meny argentínsku situáciu naďalej zhoršuje," upozornil Kovanda.

Situácia v Argentíne sa výrazne zhoršila po 11. auguste, keď opozičný Alberto Fernández nečakane a jasne zvíťazil v prezidentských primárkach. Porazil tak súčasného reformného prezidenta Mauricia Macriho a jeho pozícia pred októbrovými prezidentskými voľbami sa zdá byť prakticky neotrasiteľná. Investori sa podľa Kovandu obávajú, že krajina sa pod Fernándezovým vedením vráti k populistickým opatreniam, ktoré jej prinesú bankrot.