Agentúra Fitch potvrdila rating Maďarska

Pridajte názor  Zdroj:

17. 8. 2019 - Reálny rast ekonomiky krajiny je podľa agentúry silný, pričom sa neobjavujú známky makroekonomických nerovnováh.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Maďarsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene so stabilným výhľadom na úrovni BBB. Agentúra uviedla, že medziročný reálny rast ekonomiky krajiny sa v druhom kvartáli tohto roka síce zmiernil na 4,9 percenta z úrovne 5,3 percenta v prvom štvrťroku, ale je stále silný, pričom sa neobjavujú známky makroekonomických nerovnováh.

Fitch očakáva postupné spomalenie hospodárskeho rastu Maďarska z úrovne 4,9 percenta v minulom roku na tohtoročných 4,4 percenta a potom na 3,5 percenta v budúcom roku a 2,5 percenta v roku 2021. Fiškálna bilancia Maďarska je podľa ratingovej agentúry v podstate rovnaká ako v prípade iných krajín s ratingom BBB.

Vlaňajší rozpočtový deficit bol vo výške 2,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čiže bol lepší, ako predpokladala vláda, ktorá plánovala deficit na úrovni 2,4 percenta HDP. Fitch prognózuje, že rozpočtový schodok Maďarska v tomto a budúcom roku bude vo výške 1,8 percenta HDP a v roku 2021 na úrovni 2 % HDP.