Mexická centrálna banka znížila kľúčový úrok, prvýkrát od júna 2014

Pridajte názor  Zdroj:

16. 8. 2019 - Mexická centrálna banka koncom tohto týždňa znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, prvýkrát od júna 2014.

Mexická centrálna banka koncom tohto týždňa znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, prvýkrát od júna 2014. Odôvodnila to spomaľovaním inflácie a čoraz slabším výkonom ekonomiky. To podnietilo špekulácie, že sa na obzore črtá ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

Členovia menového výboru centrálnej banky (Banxico) väčšinou hlasov rozhodli o znížení jednodňovej medzibankovej sadzby o 25 bázických bodov na 8 %.

Toto prekvapujúce rozhodnutie strážcov mexickej meny kopíruje kroky centrálnych bánk po celom svete. Tie v uplynulých týždňoch tiež zredukovali úroky. Dôvodom sú obchodné spory a spomaľovanie globálnej ekonomiky.

Minulý týždeň napríklad centrálna banka na Novom Zélande stlačila svoju kľúčovú sadzbu na rekordne nízku úroveň. A po nej nasledovali centrálne banky v Thajsku a na Filipínach.

Mexické peso po oznámení Banxico oslabilo o 0,4 % na 19,76 MXN/USD, ale neskôr tieto straty pomerne rýchlo vygumovalo. Výnosy z 10-ročných mexických dlhopisov klesli o 19 bázických bodov na 7,06 %.

Slabé podmienky v mexickej ekonomike sa naďalej zhoršujú. A inflácia klesla „trochu rýchlejšie“, ako sa očakávalo, povedal guvernér centrálnej banky Alejandro Diaz de León v mexickom rádiu. Pripomenul, že ekonomika už niekoľko štvrťrokov v podstate stagnuje. Na ilustráciu, v 2. kvartáli stúpol jej výkon len o 0,1 %.

Charles Seville, vedúci predstaviteľ ratingovej agentúry Fitch pre Latinskú Ameriku sa domnieva, že zníženie úrokovej sadzby v Mexiku odzrkadľuje nižšie inflačné riziká a väčšie riziká pre rast domácej a globálnej ekonomiky.

Aj americký Federálny rezervný systém (Fed) koncom júla znížil svoju hlavnú úrokovú sadzbu, prvýkrát od roku 2008.