Britské maloobchodné tržby v júli nečakane vzrástli

Pridajte názor  Zdroj:

15. 8. 2019 - Britské maloobchodné tržby v júli nečakane vzrástli. Podporili ho online nákupy, ktoré sa zvýšili najprudšie za 3 roky.

Britské maloobchodné tržby v júli nečakane vzrástli. Podporili ho online nákupy, ktoré sa zvýšili najprudšie za 3 roky. To signalizuje, že spotrebiteľské výdavky naďalej podporujú ekonomiku pred brexitom plánovaným na 31. októbra.

Maloobchodné tržby v júli medzimesačne stúpli o 0,2 % po náraste o 0,9 % v júni, uviedol britský štatistický úrad ONS. Ekonómovia počítali s poklesom o 0,2 %.

Tržby bez započítania motorových palív sa zvýšili takisto o 0,2 % (v júni +0,8 %). Ekonómovia prognózovali -0,2 %.

V medziročnom porovnaní si maloobchodné tržby polepšili o 3,3 % po +3,8 % v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia očakávali zvýšenie len o 2,6 %.

Tržby bez započítania motorových palív vzrástli o 2,9 % (+3,6 %) pri prognózovaných 2,3 %.

Spotrebitelia zatiaľ aj napriek blížiacemu sa brexitu naďalej podporujú ekonomiku. Inflácia je totiž nízka a mzdy rastú najrýchlejšie za 11 rokov. Firmy však už začali pre zvyšujúcu sa neistotu obmedzovať investície.

Za tri mesiace od mája do júla maloobchodné tržby stúpli o 0,5 %, čo bol ich najslabší nárast v tomto roku. Dôvodom bol pokles v máji.