Prvá krajina, kde dostanete legálne výplatu v kryptomene

Diskusia 2  
Prvá krajina, kde dostanete legálne výplatu v kryptomene
Zdroj: FT
Foto: getty images


16. 8. 2019 - Cena Bitcoinu a iných kryptomien tento rok rastie, ale stále trpia vysokou volatilitou. Ale v čase, keď dokonca aj niektoré z najrozvinutejších ekonomík vidia, ako sa ich meny prepadajú, stačí sa pozrieť na šesťmesačný graf pre menový pár GBP/USD, sa Nový Zéland rozhodol, že bude prvou krajinou, ktorá legalizuje výplatu miezd v Bitcoinoch. Správu priniesol Financial Times.

Rozhodnutie daňového úradu Nového Zélandu umožňuje vyplácanie miezd a odmien v kryptomenách, ako je Bitcoin, od 1. septembra, pokiaľ sú platby v pravidelných a fixných sumách. Zvolená digitálna mena musí byť viazaná na najmenej jednu bežnú menu a musí byť možné ju previesť priamo na štandardný spôsob platby. V bulletine zo 7. augusta boli z tejto možnosti vylúčení samostatne zárobkovo činní daňovníci. Úrady dodali, že niektoré spoločnosti, ktoré sa rozhodnú platiť svojim zamestnancom v bitcoinoch alebo inej kryptomene, by mali byť schopné uplatňovať zrážkovú daň v rámci systému dane z príjmu na Novom Zélande.

Wellingtonskí úradníci definovali kryptoaktíva ako majetok, pričom poznamenávajú, že nikde nie sú definované ako „peniaze“, a preto nie sú zákonným platidlom. Úrad však bude kryptomeny zdaňovať ako peniaze, pretože „niektoré kryptomety majú aj niektoré vlastností peňazí; napríklad sú... deliteľné... a ťažko falšovateľné“.

Prvá krajina, kde dostanete legálne výplatu v kryptomene

Pozoruhodné je, že rozhodnutie povoliť platby v bitcoinoch prichádza v čase, keď centrálna banka znížila referenčnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, čo spôsobilo, že kiwi sa začiatkom tohto mesiaca prepadlo. Správna rada centrálnej banky uviedla ako dôvod zníženia sadzby zníženie rizika inflácie a zamestnanosti. Kiwi je teraz blízko svojej najslabšej úrovne voči doláru od roku 2015.

Prvá krajina, kde dostanete legálne výplatu v kryptomene


Ekonómovia tvrdia, že dramatické zníženie sadzieb sa javil ako pokus banky zabojovať proti globálnemu spomaleniu, pretože domáce ekonomické údaje Nového Zélandu tak dramatické kroky nevyžadujú.

Thomas Hulme, právny zástupca v londýnskej advokátskej kancelárie Mackrell Turner Garrett, uviedol, že zásadné rozhodnutie je „ďalším krokom k tomu, aby vlády uznali, že ľudia v skutočnosti chcú platiť kryptomenami. Niektorí ľudia by radšej riešili svoje bohatstvo prostredníctvom tohto média.“ Dodal však, že prijímanie platieb v kryptomeneje „trochu šialené“.

Ale po nedávnom výpredaji argentínskeho pesa by sme si skôr mohli položiť otázku: je so všetkou volatilitou na tradičných menových trhoch akceptovanie platby v bitcoinoch skutočne tak absurdné?