Lomnické korzo možno bude, na projekte pracuje ďalšia spoločnosť

Pridajte názor  Zdroj:

13. 8. 2019 - Komplex mal v Lomnici stáť už v roku 2015.

Projekt Lomnického korza, s ktorého výstavbou sa v Tatranskej Lomnici malo podľa pôvodného zámeru začať už pred deviatimi rokmi, ešte nie je minulosťou. Komplex s 24 objektmi cestovného ruchu s prechodným ubytovaním, dvoma hotelmi, priestormi pre obchod, služby a parkovanie tam chcela vybudovať firma ESIN group, s.r.o. Nad možnosťou realizácie projektu sa v súčasnosti zamýšľa tamojší prevádzkovateľ zimných lyžiarskych stredísk spoločnosť Tatry Mountan Resorts, a.s. (TMR), ktorá od firmy ESIN group zámer prebrala. „Pre pozemok vo vlastníctve štátu, ktorý sa spoločnosti ESIN nepodarilo vysporiadať, sa pôvodné nimi navrhnuté štúdie realizovať nebudú. V súčasnosti teda prebiehajú zisťovacie konania a analyzujeme možnosti realizácie projektu, či už formou partnerstva, alebo individuálne našou spoločnosťou,“ potvrdil pre agentúru SITA riaditeľ oddelenia realitných projektov TMR František Šoltis.

Podľa pôvodného zámeru z roku 2009 zverejneného na enviroportáli Ministerstva životného prostredia SR mal komplex vzniknúť na ploche s výmerou viac ako 54-tisíc metrov štvorcových v katastrálnom území Tatranskej Lomnice. Projekt vtedy pripravila spoločnosť AMŠ Partners spol. s r.o. Predpokladané investičné náklady sa mali pohybovať vo výške viac ako 50 miliónov eur a výstavba mala byť ukončená v roku 2015. Vďaka projektu malo pribudnúť 304 ubytovacích jednotiek a 963 lôžok prechodného ubytovania. V rámci stravovacích zariadení malo vzniknúť 1 200 miest pre turistov a návštevníkov komplexu. Okrem už spomínaných objektov sa počítalo aj s vybudovaním čakárne, úschovne batožiny a ekumenickej kaplnky. V jednotlivých priestoroch a zariadeniach sa uvažovalo s vytvorením takmer 160 pracovných miest. Čo si z tohto zámeru v rámci svojich plánov ponechá spoločnosť TMR nie je zatiaľ známe, na projekte korza v najväčšej tatranskej osade však pracuje. „Projekt Lomnického korza sa hýbe vpred a odborný projektový tím koncentrovane pracuje na architektonickej štúdii k tomuto projektu. Finálne rozhodnutia v tejto veci očakávame v horizonte šiestich mesiacov,“ poznamenal Šoltis s tým, že za nultú etapu projektu považuje rekonštrukciu apartmánového domu Horec.

Mesto Vysoké Tatry v súvislosti s projektom komunikuje so spoločnosťou TMR. Povedal to pre SITA poradca pre strategický rozvoj a komunikáciu mesta Vysoké Tatry Eugen Knotek. „Máme hotový projekt takzvaného malého námestíčka, ktoré by malo byť vybudované pod údolnou stanicou lanovky a časom by sa napojilo na Lomnické korzo,“ vysvetlil Knotek a zdôraznil, že mesto má eminentný záujem o rozvoj. Zámer vybudovať malé námestie schválili tatranskí poslanci ešte v roku 2017. Podľa mesta by mohlo slúžiť ako priestor pre kultúrne podujatia, ale aj turisticko-marketingové podujatia či pre návštevníkov lyžiarskeho strediska.