Prednostné zníženie penzijného veku matkám môže byť v rozpore s legislatívou EÚ, varuje rezort financií

Ministerstvo financií upozorňuje na to, že diferencované zníženie dôchodkového veku pre mužov a ženy bolo v prípade Poľska napadnuté zo strany Európskej únie a voči Poľsku bolo začaté konanie o porušení Zmluvy o Európskej únii.

Automatické poskytnutie prednostného nároku na zníženie dôchodkového veku ženám môže byť diskriminačné a v rozpore s legislatívou Európskej únie. Tvrdí to Ministerstvo financií SR, ktoré to počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o sociálnom poistení odkázalo rezortu práce a sociálnych vecí. Upozorňuje na to, že podľa dôvodovej správy k ústavnému zákonu, ktorým sa zaviedol strop na dôchodkový vek, sa malo zníženie penzijného veku uplatňovať u rodičov a ďalších osôb, ktorým bola zverená výchova o dieťa, bez ohľadu na ich pohlavie. "Diferencované zníženie dôchodkového veku pre mužov a ženy bolo v prípade Poľska napadnuté zo strany Európskej únie a voči Poľsku bolo začaté konanie o porušení Zmluvy o Európskej únii," varuje ministerstvo financií.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý konkretizuje podmienky zníženia dôchodkového veku, na tieto okolnosti podľa rezortu financií nereaguje. "Z návrhu preto nie je zrejmé, či sa predkladateľ s rizikom, na ktoré upozorňuje dôvodová správa k ústavnému zákonu, nestotožňuje a nepovažuje za relevantné ho riešiť," uviedlo ministerstvo. V dôvodovej správe k návrhu novely zákona sa uvádza, že pri definícii toho, čo sa má považovať za výchovu dieťaťa na účely splnenia nároku na nižší dôchodkový vek, sa vychádzalo z definície výchovy dieťaťa uvedenej v predpisoch dôchodkového zabezpečenia účinných pred 1. januárom 2004, ktorá sa v aplikačnej praxi využíva dodnes.

"Z dôvodovej správy však nie je zrejmé, či je takéto nastavenie v kontexte rizika infringementu (oficiálneho konania proti Slovensku) optimálne a či nie je možné implementovať takú právnu úpravu, ktorá by toto riziko znížila a zároveň nezakladala zvýšený vplyv na verejné financie," tvrdí ministerstvo financií. Ako príklad uviedlo prísnejšie podmienky v definícii výchovy dieťaťa a zároveň vyváženejšie podmienky možnosti benefitovania zo zníženého dôchodkového veku pre obe pohlavia, či možnosť rozdeliť obdobie zníženia maximálneho dôchodkového veku z titulu výchovy dieťaťa medzi oboch rodičov po vzájomnej dohode.

Osobná starostlivosť o dieťa najmenej 10 rokov do jeho plnoletosti, či najmenej päť rokov do plnoletosti, ak sa žena začala o dieťa starať po dovŕšení ôsmich rokov veku dieťaťa, majú byť podmienkami výchovy dieťaťa, za ktorých žene vznikne nárok ísť skôr do dôchodku. Môže ísť pritom nielen o vlastné dieťa, ale aj dieťa osvojené, či dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Ak žena vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do penzie najneskôr v 63,5 roku, pri dvoch vychovaných deťoch v 63 rokoch a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, budú mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka. Ostatné ženy a muži pôjdu do dôchodku najneskôr v 64 rokoch. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom postení, ktorý parlament koncom júna posunul do druhého čítania. Novela zákona nadväzuje na schválenie ústavného zákona, ktorým parlament zaviedol strop na penzijný vek.

Ak dieťa zomrelo po dovŕšení šiestich mesiacov, podmienka výchovy dieťaťa s nárokom na zníženie dôchodkového veku bude splnená, ak sa matka starala o dieťa od jeho narodenia do úmrtia. Výnimkou budú prípady, ak žena podľa právoplatného rozhodnutia súdu spôsobila smrť dieťaťa úmyselným trestným činom. Podmienku výchovy dieťaťa však matka splní aj vtedy, ak sa osobne starala o dieťa najmenej posledné tri roky pred dovŕšením dôchodkového veku.

To isté obdobie výchovy tohto istého dieťaťa bude možné zohľadniť len jednému poistencovi. "Ak dieťa vychovali napríklad manželia v tom istom období spolu, jeho výchova sa v súlade s ústavou zohľadní prednostne žene," uviedli koaliční poslanci. Ak žene výchovu dieťaťa nebude možné zohľadniť, napríklad zomrie pred dosiahnutím dôchodkového veku, výchova dieťaťa sa pri stanovení penzijného veku zohľadní mužovi. Pôjde pritom o osobitné životné situácie, ako napríklad výchova detí otcom po smrti matky.

Národná rada SR koncom marca tohto roka schválila ústavný zákon od poslancov za Smer-SD, ktorým sa od júla tohto roka zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.

 

 

Súvisiace články

Aktuálne správy