Zisk bankového sektora v prvom polroku vzrástol na 345,6 milióna eur

Pridajte názor  Zdroj:

5. 8. 2019 - Zisk slovenského bankového sektora v prvom polroku tohto roka medziročne stúpol o 2,2 % na 345,6 milióna eur.

Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS).
Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) v medziročnom porovnaní ziskovosť pozitívne ovplyvnili najmä nižšie administratívne náklady a prijaté dividendy. "Negatívny vplyv na ziskovosť sektora mali znížené výnosy z finančných operácií," doplnila SBA.
Čisté úrokové výnosy klesli o 1,1 % a čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 4,5 %.
Stav celkových úverov medziročne stúpol o 6,3 %, tempo ich rastu sa však postupne znižuje. "Kým pred rokom tempo úverov poskytnutých obyvateľstvu dosahovalo 12 %, v prvom polroku tohto roka sa rast týchto úverov zvýšil o 8,5 %," vyčíslila banková asociácia. Úvery na bývanie rástli v júni tohto roka najnižším medziročným tempom od roku 2010. "Za prvých šesť mesiacov tohto roka objem novoposkytnutných úverov na bývanie dokonca klesol o 3,7 % pri priemernej úrokovej sadzbe 1,48 %," doplnila SBA.
Vklady klientov sa medziročne zvýšili o 6,1 %. Podiel zlyhaných úverov v prvom polroku tohto roka prvýkrát klesol pod úroveň troch percent.