Inflácia v Turecku sa v júli zrýchlila miernejšie, než sa čakalo

Pridajte názor  Zdroj:

5. 8. 2019 - Miera inflácie v Turecku sa v júli zrýchlila, avšak miernejším tempom, než sa očakávalo. Ukázali to v pondelok zverejnené údaje tureckého štatistického úradu.

Miera inflácie v Turecku sa v júli zrýchlila, avšak miernejším tempom, než sa očakávalo. Ukázali to v pondelok zverejnené údaje tureckého štatistického úradu.

Medziročná inflácia dosiahla v júli 16,65 % oproti 15,72 % v predchádzajúcom mesiaci. Tempo rastu spotrebiteľských cien tak nedosiahlo úroveň, s akou počítali analytici oslovení agentúrou Reuters. Tí predpokladali, že inflácia dosiahne 16,9 %.

Výraznou mierou sa pod rast podpísali ceny v hoteloch a reštauráciách, ktoré sa zvýšili o 19,85 %, ako aj ceny potravín a nealkoholických nápojov. Tie medziročne vzrástli o 18,21 %.

Najvýraznejší rast cien v nedávnom období zaznamenalo Turecko v októbri 2018, keď medziročná miera inflácie dosiahla vyše 25 %, čo predstavovalo 15-ročné maximum.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v Turecku zvýšili v júli o 1,36 %. Aj v tomto prípade bol rast miernejší, než sa čakalo. Analytici počítali s rastom o 1,6 %.