Výdavky Američanov v júni stúpli zdravým tempom o 0,3 %

Pridajte názor  Zdroj:

30. 7. 2019 - Ekonómovia sú optimistickí a predpokladajú, že výdavky spotrebiteľov budú rásť dobrým tempom aj v druhej polovici roka.

Spotrebiteľské výdavky Američanov v júni posilnili zdravým tempom o 0,3 percenta, hoci ich rast sa mierne spomalil oproti predchádzajúcim trom mesiacom. Informovalo o tom v utorok americké ministerstvo obchodu. V máji výdavky spotrebiteľov v USA stúpli o 0,5 percenta, v apríli o 0,6 percenta a v marci sa zvýšili o jedno percento. Ekonómovia sú optimistickí a predpokladajú, že výdavky spotrebiteľov, ktoré v USA tvoria 70 percent hospodárskej aktivity, budú rásť dobrým tempom aj v druhej polovici roka.

Pomalšie tempo rastu výdavkov v júni oproti predošlým mesiacom bolo odzrkadlením toho, že nákupy tovarov dlhodobej spotreby, ku ktorým patria aj nákupy áut, sa zväčšili iba o 0,4 percenta po silnom raste o 1,5 percenta v máji. Medziročná inflácia v USA bola v júni na úrovni 1,4 percenta, čiže hlbokou pod hranicou 2 percentá, ktorú si americký Federálny rezervný systém (Fed) želá dosiahnuť. Všeobecne sa očakáva, že Fed na zasadaní tento týždeň zníži svoju hlavnú úrokovú sadzbu, a to prvýkrát za desaťročie.