Ceny pohonných látok na slovenských pumpách by sa mohli znížiť

Diskusia 1  Zdroj:

28. 7. 2019 - Ceny benzínov a motorovej nafty na našich pumpách sa podľa analytičky Poštovej banky odvíjajú od situácie na ropnom trhu.

BRATISLAVA 28. júla (SITA) – Slovenskí motoristi by mohli tankovať lacnejšie benzíny a motorovú naftu. „Podľa vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že budúci týždeň by ceny na našich pumpách mohli stagnovať, respektíve zamieriť smerom nadol,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Tlak na ceny pohonných látok vytvára podľa analytičky aj vyšší dopyt v súvislosti s letnou motoristickou sezónou. „V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška však stále tankujeme 95-oktánový benzín lacnejšie o 1,3 %, 98 oktánový o 0,6% a za naftu platíme o 0,9 % menej,“ dodala Dovalová.

Priemerné ceny pohonných látok v minulom týždni (29. týždeň), v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom, išli nahor. Cena 95 oktánového benzínu počas uplynulého týždňa sa zvýšila o 1,2 % a 98 oktánový benzín sme tankovali o percento drahšie ako týždeň predtým. Ceny nafty zaznamenali len nepatrný pohyb smerom nahor o 0,2 %. Najpredávanejší 95-oktánový benzín tak mohli motoristi natankovať za 1,366 eur za liter, 98-oktánový benzín za 1,570 eur za liter a motorovú naftu za 1,266 eur za liter.

Ceny na našich pumpách sa podľa analytičky odvíjajú od situácie na ropnom trhu. „Konkrétne na našich pumpách sa ceny benzínov a nafty odvíjajú od jednotýždňových až dvojtýždňových priemerných cien palív na rotterdamskej burze. V okolitých krajinách reagujú čerpacie stanice na denné hodnoty na burze, čím sa ich reakčná doba skracuje, a preto môžu aj pružnejšie reagovať na pokles cien,“ vysvetlila Dovalová.

Za celý uplynulý týždeň si ropa zaknihovala stratu vyše 6 %, keďže jej podľa analytičky neprospievajú hlavne obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky a teda z nižšieho dopytu po rope. „Napätie medzi USA a Iránom síce brzdí výraznejšie straty čierneho zlata, no jeho dopad na ropný trh je ale zatiaľ obmedzený. Taktiež obavy z hurikánu Barry nad Mexickým zálivom opadli,“ doplnila Dovalová s tým, že smerom nahor ropu vo všeobecnosti tlačí predchádzajúce rozhodnutie kartelu OPEC, ktorý oficiálne potvrdil predlženie ťažobných škrtov v objeme 1,2 milióna barelov denne, a to o ďalších deväť mesiacov.

Ropa uplynulý týždeň podľa Dovalovej strácala aj v dôsledku opätovných obáv z obchodnej vojny. Donald Trump totižto opäť rozvíril vzduch, keď sa vyjadril, že by mohol uvaliť ďalšie clá na dovoz z Číny. „Obchodný spor medzi Washingtonom a Pekingom po summite G20 už bol na dobrej ceste,“ spresnila Dovalová. Cenu ropy podľa nej nezachránil ani výraznejší, ako očakávaný, prepad zásob ropy v USA v uplynulom týždni podľa agentúry EIA.

Ropný trh bude v najbližších dňoch aj naďalej ovplyvňovať pokračujúca hrozba obchodnej vojny a obavy zo spomaľovania čínskej a taktiež aj globálnej ekonomiky, čo by v konečnom dôsledku oslabilo dopyt po rope. „Okrem toho ropný trh bude ovplyvňovať situácia na Blízkom východe. No prípadný nedostatok na trhu s ropou má v pláne zabezpečiť bezproblémové zásobovanie Medzinárodná agentúra pre energiu IEA,“ doplnila Dovalová.

Taktiež pokračujúca expanzia ťažby bridlicovej ropy v Spojených štátoch bude podľa nej vplývať na ropný trh. „Ruku k dielu budú naďalej pridávať aj produkčné škrty kartelu OPEC. Podľa vývoja na ropnom trhu teda predpokladáme, že budúci týždeň by ceny na našich pumpách mohli stagnovať, respektíve zamieriť smerom nadol,“ uzavrela Dovalová.