Rast ekonomiky USA sa v druhom štvrťroku prudko spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

26. 7. 2019 - Hrubý domáci produkt krajiny sa počas apríla až júna medziročne zväčšil o 2,1 % po raste o 3,1 % v prvom štvrťroku.

Rast americkej ekonomiky sa v druhom kvartáli prudko spomalil, hoci spotrebitelia zvýšili svoje výdavky. Ministerstvo obchodu USA v piatok informovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa počas apríla až júna medziročne zväčšil o 2,1 percenta. Tempo rastu ekonomiky sa tak spomalilo z úrovne 3,1 percenta, na ktorej bolo v prvom štvrťroku.

Výdavky amerických spotrebiteľov, ktoré tvoria 70 percent ekonomickej aktivity USA, sa zrýchlili a medziročne stúpli o 4,3 percenta po slabom raste o 1,1 percenta v prvom kvartáli. Nad rastom spotrebiteľských výdavkov však prevážilo prehĺbenie obchodného deficitu a spomalenie tvorby podnikových zásob. Zahraničný obchod a tvorba zásob spoločne rastu amerického HDP ubrali 1,5 percentuálneho bodu.

Ekonómovia sa obávajú, že spomalenie amerického hospodárstva by mohlo pretrvávať počas zvyšnej časti tohto roka. V ekonomike sa totiž prejavuje slabosť hospodárskeho rastu v zahraničí a obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá poškodzuje dôveru.