Nový šéf MMF by mal byť jasný do konca mesiaca, ale Európa sa nevie dohodnúť, kto nahradí Lagardovú

Pridajte názor  
Nový šéf MMF by mal byť jasný do konca mesiaca, ale Európa sa nevie dohodnúť, kto nahradí Lagardovú
Zdroj: CNBC
Foto: SITA/AP


24. 7. 2019 - Zatiaľ neexistuje žiadny oficiálny užší zoznam kandidátov, ale mnoho vlád krajín EÚ už s konkrétnym menom prišlo.

Podľa neoficiálnych informácií sa európski úradníci stále nedohodli na nástupcovi Christine Lagardovej v čele Medzinárodného menového fondu (MMF).

Lagardová by mala do novej funkcie, ako prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB), nastúpiť v novembri, pričom kreslo MMF zanecháva neobsadené. V Európe sa členské štáty únie zhodujú na tom, že ďalší generálny riaditeľ MMF musí pochádzať z kontinentu, ale zatiaľ sa márne snažia dohodnúť na jednom konkrétnom mene. Od založenia MMF v roku 1945 bol generálny riaditeľ vždy z Európy.

„Pravdou je, že nie je k dispozícii odskúšaný a všestranný európsky pracovník,“ uviedol pre CNBC európsky minister, ktorý nechcel byť menovaný.

Medzi neoficiálnych kandidátov patria:   

Jeroen Dijsselbloem, bývalý holandský minister financií a predseda Euroskupiny (ktorá združuje ministrov financií eurozóny),   
Mario Centeno, portugalský minister financií a momentálne vedúci Euroskupiny, 
Nadia Calvino, španielska ministerka financií,  
Olli Rehn, guvernér centrálnej banky Fínska a bývalý európsky komisár pre euro,   
Mark Carney, súčasný guvernér Bank of England, kanadský občan, ktorý má tiež írsky a britský pas,     
Kristalina Georgievová z Bulharska, ktorá v súčasnosti pôsobí ako výkonná riaditeľka Svetovej banky,  
Mario Draghi, odstupujúci prezident ECB.

Podľa ďalších dvoch európskych úradníkov, ktorí tiež uprednostnili zostať v anonymite, nemá žiadny z kandidátov v tejto fáze zodpovedajúci profil. Niektoré mená tiež nemajú dostatok skúseností alebo niektoré vlády ich nepodporia z dôvodu ich politickej príslušnosti, minulých komentárov alebo zázemia, informuje CNBC. Ďalším limitom je vek. Pravidlá MMF stanovujú, že riadiaci členovia musia byť menovaní do 65 rokov a nemôžu pôsobiť po 70-ke. Šanca pre určitých kandidátov, ako je Kristalina Georgievová, či Draghi. Francúzsko, ktoré predsedá diskusiám, údajne skúma spôsoby zmeny pravidiel. Nie je však jasné, či by táto myšlienka prešla v rámci MMF.

Zdroj blízky francúzskej vláde informoval CNBC, že Paríž „nemá preferovaného kandidáta a bude zohrávať svoju koordinačnú úlohu nestranne.“ Medzitým iný predstaviteľ EÚ potvrdil pre CNBC, že cieľom je dosiahnuť dohodu do konca mesiaca.