Nálada holandských spotrebiteľov sa v júli zlepšila

Pridajte názor  Zdroj:

22. 7. 2019 - Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac mierne zlepšila. Holanďania sú väčší optimisti, čo sa týka ekonomickej situácie a zároveň sú pripravení aj na väčšie nákupy.

Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac mierne zlepšila. Holanďania sú väčší optimisti, čo sa týka ekonomickej situácie a zároveň sú pripravení aj na väčšie nákupy. Uviedol to holandský štatistický úrad, ktorý informoval aj o zvýšení spotrebiteľských výdavkov za mesiac máj.

Index spotrebiteľskej dôvery vzrástol v júli na 2 body z júnovej nulovej hodnoty. Prispel k tomu podindex ekonomickej klímy, ktorý dosiahol 6 bodov oproti 2 bodom v mesiaci jún a mierny rast zaznamenal aj ukazovateľ ochoty nakupovať. Ten sa zvýšil z -2 bodov na -1 bod.

Štatistický úrad zároveň zverejnil, že spotrebiteľské výdavky pokračovali v máji v raste, pričom tempo rastu sa zrýchlilo. Zatiaľ čo výdavky spotrebiteľov v apríli vzrástli medziročne o 1,8 %, v máji dosiahol rast 2,4 %. K výraznejšiemu rastu výdavkov prispeli najmä zvýšené nákupy produktov na vybavenie domácnosti.