WTO uznala, že Čína neférovo subvencuje firmy a USA nesprávne vypočítali clá

Pridajte názor  Zdroj:

17. 7. 2019 - Rozhodnutie v spore z roku 2007 nahnevalo Biely dom, pretože ak USA clá opätovne neprepočítajú, Čína môže odpovedať svojimi vlastnými clami.

Americkú administratívu nahnevalo rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorým dala len čiastočne za pravdu Washingtonu v obchodnom spore s Pekingom, ktorý vznikol ešte v roku 2007. WTO súhlasila s USA, že Čína dovolila štátnym podnikom, aby subvencovali firmy poskytovaním komponentov za neférovo nízke ceny. WTO však uviedla, že USA nesprávne vypočítali clá uvalené na Čínu za tieto subvencie. Ak USA clá opätovne neprepočítajú, Čína môže odpovedať svojimi vlastnými clami.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod vyhlásil, že rozhodnutie "podkopáva pravidlá WTO a znižuje ich efektivitu pri neutralizovaní subvencií zo strany čínskych štátnych podnikov, ktoré poškodzujú amerických pracujúcich a firmy a deformujú trhy vo svete".

Spor v otázke subvencií z roku 2007 nesúvisí s clami, ktoré americká administratíva uvalila na čínske tovary za 250 mld. USD na základe obvinení, že Čína využíva bezohľadnú taktiku vrátane otvorených krádeží obchodných tajomstiev.