Rast spotrebiteľských cien v Taliansku sa v júni mierne spomalil

Pridajte názor  Zdroj:

16. 7. 2019 - Rast spotrebiteľských cien v Taliansku, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, sa v júni mierne spomalil.

Rast spotrebiteľských cien v Taliansku, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, sa v júni mierne spomalil. Ukázali to spresnené údaje štatistického úradu ISTAT.

Konkrétne, index spotrebiteľských cien v Taliansku sa v júni zvýšil medziročne o 0,7 %, a nie rovnako ako v máji o 0,8 %, ako naznačil predbežný odhad.

Spomalenie inflácie spôsobil pokles cien energií a tovarov dlhodobej spotreby.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté ceny energií a potravín, vzrástla v júni o 0,4 %, rovnako ako v máji.

V medzimesačnom porovnaní stúpli talianske spotrebiteľské ceny v júni o 0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, sa v Taliansku v júni zvýšil medziročne o 0,8 % a medzimesačne o 0,1 %.

ISTAT zároveň zverejnil separátne údaje o vývoji zahraničného obchodu, ktoré odhalili, že obchodný prebytok Talianska v máji 2019 vzrástol na 5,34 miliardy eur z 3,36 miliardy eur v rovnakom mesiaci minulého roka a 2,85 miliardy eur v apríli 2019.

Export z krajiny sa v máji zvýšil medziročne o 8 % (o 5,8 % v apríli) a import stúpol o 3,4 % (o 6,8 % v predchádzajúcom mesiaci).