Agentúra Fitch zlepšila výhľad ratingu Malty, ekonomika krajiny je najrýchlejšia v EÚ

Diskusia 1  Zdroj:

14. 7. 2019 - Hrubý domáci produkt Malty na obyvateľa stúpol z úrovne 57 % priemeru EÚ v roku 2008 na 83 % priemeru v roku 2018.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila Malte výhľad dlhodobého emisného ratingu (IDR) v zahraničnej mene na pozitívny zo stabilného a potvrdila ho na stupni A+. Agentúra očakáva, že silný ekonomický rast Malty sa v strednodobom horizonte zachová. Vlani hospodárstvo Malty posilnilo o 6,7 percenta, čiže najrýchlejšie v rámci EÚ. Fitch prognózuje rast ekonomiky krajiny v tomto roku o 5,5 percenta a v roku 2020 o 4,8 percenta. Hrubý domáci produkt (HDP) Malty na obyvateľa stúpol z úrovne 57 percent priemeru EÚ v roku 2008 na 83 percent priemeru v roku 2018.

V minulom roku Malta dosiahla prebytok verejných financií na úrovni dve percentá HDP. Prekonala tak predpoveď vlády aj agentúry Fitch, že bude vo výške 1,1 percenta HDP. Fitch predpokladá prebytok verejných financií Malty v tomto roku na úrovni 0,9 percenta HDP a jeho rast v nasledujúcich rokoch, a to na jedno percento v budúcom roku a na 1,1 percenta v roku 2021. Motorom reálneho rastu ekonomiky podľa agentúry bude na Malte domáci dopyt. Zároveň očakáva, že investičná aktivita zostave vysoká, pričom ju bude podporovať absorbcia financií zo štrukturálnych fondov EÚ.