Inflácia v Nemecku sa v júni zrýchlila a vzrástla o 1,6 %

Pridajte názor  Zdroj:

11. 7. 2019 - Medziročné tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo tak, ako to naznačil predbežný odhad. Ukázali to vo štvrtok konečné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Medziročné tempo rastu inflácie v Nemecku sa v júni zrýchlilo tak, ako to naznačil predbežný odhad. Ukázali to vo štvrtok konečné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Podľa týchto údajov spotrebiteľské ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, v júni medziročne vzrástli o 1,6 %. To bolo rýchlejšie tempo ako v máji, keď sa zvýšili o 1,4 %. Tento výsledok sa zhoduje s odhadom, ktorý Destatis zverejnil 27. júna.

Hlavným dôvodom júnového zrýchlenia inflácie bolo výrazné zvýšenie cien dovolenkových balíkov o 6,1 %. Ceny potravín pritom stúpli o 1,2 %.

Aj v medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v júni v súlade s predbežným odhadom zvýšili o 0,3 % po náraste o 0,2 % v máji.

Štatistický úrad však revidoval smerom nahor harmonizovanú infláciu, ktorá sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky. V prípade Nemecka po spresnení v júni vzrástla o 1,5 %, a nie o 1,3 % ako pri prvom odhade a v máji. A medzimesačne sa zvýšila o 0,3 % namiesto o 0,1 %.