Rast spotrebiteľských cien v Číne sa v júni spomalil a výrobné ceny stagnovali

Pridajte názor  Zdroj:

10. 7. 2019 - Rast spotrebiteľských cien v Číne bol minulý mesiac stabilný, keďže pomalšie zvyšovanie cien nepotravinárskych výrobkov vykompenzoval rýchlejší rast cien potravín.

Rast spotrebiteľských cien v Číne bol minulý mesiac stabilný, keďže pomalšie zvyšovanie cien nepotravinárskych výrobkov vykompenzoval rýchlejší rast cien potravín. Rast výrobných cien sa v júni zastavil v dôsledku znižovania cien komodít.

Podľa najnovších údajov čínskeho štatistického úradu sa index spotrebiteľských cien v júni zvýšil medziročne o 2,7 %, rovnako ako v máji. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi ekonómov.

Ceny potravín pritom v júni vzrástli o 8,3 % po májovom zvýšení o 7,7 %, zatiaľ čo rast cien nepotravinárskych produktov sa spomalil na 1,4 % z 1,6 % v máji.

Jadrový index spotrebiteľských cien, v ktorom nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, sa v júni zvýšil o 1,6 %, rovnako ako v máji.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Číne v júni znížili o 0,1 %.

Štatistický úrad zverejnil aj separátne údaje o vývoji výrobných cien, ktoré v júni stagnovali po májovom náraste o 0,6 %. Ekonómovia pritom očakávali, že stúpnu o 0,2 %. Medzimesačne sa index výrobných cien v júni znížil 0,3 % po tom, čo v máji vzrástol o 0,2 %.