ZSE: V lete sledujeme kolísanie spotreby elektrickej energie

Diskusia 1  Zdroj:

8. 7. 2019 - Akciová spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) vo svojom portfóliu sleduje počas leta kolísanie spotreby elektrickej energie v dôsledku vonkajšej teploty.

Akciová spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) vo svojom portfóliu sleduje počas leta kolísanie spotreby elektrickej energie v dôsledku vonkajšej teploty. Uviedla to pre TASR hovorkyňa spoločnosti Michaela Dobošová.

Počas tropických letných dní môže podľa nej spotreba stúpnuť o viac ako 10 % v porovnaní s teplotne podpriemerných dňom. "Súvisí to samozrejme s čoraz častejším využívaním klimatizácie, nakoľko počet domácností využívajúcich klimatizáciu narastá. Spotreba elektriny je však ešte stále vyššia počas zimných mesiacov ako v lete," priblížila.

Ďalšou skupinou, ktorá vplýva na zvyšovanie spotreby elektrickej energie, sú podľa Dobošovej priemyselní odberatelia, ktorí pri vysokých teplotách potrebujú ochladzovať výrobné linky z technologických dôvodov.

"Na druhej strane však teplotný efekt na rast spotreby čiastočne kompenzujú celozávodné dovolenky. Počas nich, najmä veľkí priemyselní zákazníci, prerušia výrobu a znížia odber elektriny na minimum," dodala hovorkyňa ZSE.