Priemyselné objednávky v Nemecku zaznamenali v máji nečakane výrazný pokles

Pridajte názor  Zdroj:

5. 7. 2019 - Priemyselné objednávky v Nemecku zaznamenali v máji výrazný pokles. Prekonali tak očakávania ekonómov, ktorí počítali len s miernym poklesom.

Priemyselné objednávky v Nemecku zaznamenali v máji výrazný pokles. Prekonali tak očakávania ekonómov, ktorí počítali len s miernym poklesom. Poukázali na to údaje, ktoré v piatok zverejnil nemecký štatistický úrad Destatis.

Priemyselné objednávky klesli v máji medzimesačne o 2,2 % po aprílovom raste o 0,4 %. Ekonómovia predpokladali, že objednávky klesnú len o 0,1 %.

Pod pokles sa veľkou mierou podpísali zahraničné objednávky. Tie klesli o 4,3 %, zatiaľ čo domáce objednávky vzrástli o 0,7 %.

Spomedzi objednávok zo zahraničných trhov najvýraznejší pokles zaznamenali objednávky z krajín mimo eurozóny. Objednávky z týchto štátov klesli až o 5,7 %. Z krajín eurozóny sa objednávky na nemecké priemyselné výrobky znížili o 1,7 %.

Na medziročnej báze sa priemyselné objednávky v Nemecku prepadli až o 8,6 %. Tempo poklesu sa tak výrazne zrýchlilo, keď v apríli dosiahlo 5,3 %. Analytici so zrýchlením poklesu počítali, očakávali však, že dosiahne 6,3 %.