Obnovené rokovania USA a Číny o obchode sa podľa Trumpa už začali

Pridajte názor  Zdroj:

2. 7. 2019 - Americký prezident konštatoval, že vysoký čínsky prebytok v obchode s USA by mal znamenať, že potenciálna dohoda o obchode s Pekingom musí byť trochu výhodnejšia pre Spojené štáty.

Rokovania o obchode medzi USA a Čínou, ktoré sa v máji zastavili, sa podľa amerického prezidenta "už začali" po jeho schôdzke s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom cez víkend na summite G20. Obnovené rokovania sa uskutočňujú telefonicky, povedal Trump v pondelok novinárom. Dodal pritom, že akákoľvek dohoda medzi dvomi ekonomickými superveľmocami bude musieť byť v prospech USA. Informoval o tom portál cnbc.com.

"Veľmi veľa sa diskutuje telefonicky, ale sú aj stretnutia. Už sa to v podstate začalo," povedal Trump. "Musí to byť lepšie pre nás ako pre nich, pretože mnoho rokov mali veľkú výhodu," poznamenal. Šéf Bieleho domu konštatoval, že vysoký čínsky prebytok v obchode s USA by mal znamenať, že potenciálna dohoda o obchode s Pekingom "musí byť dohodou, ktorá je trochu výhodnejšia pre nás".

Vyjednávania medzi USA a Čínou stroskotali v máji po rokovaní čínskej delegácie na vysokej úrovni vo Washingtone. Trump tvrdil, že Čína "porušila dohodu", ktorá bola takmer hotová, odstúpením od niektorých podmienok.

https://www.cnbc.com/2019/07/01/trump-says-renewed-trade-talks-with-china-are-already-underway.html