Kurz eura sa prvýkrát od polovice marca opäť dostal nad 1,14 USD/EUR

Pridajte názor  Zdroj:

25. 6. 2019 - Spoločná európska mena pokračuje v posilňovaní a jej kurz sa v utorok prvýkrát od polovice marca opäť dostal nad hranicu 1,14 USD/EUR.

Spoločná európska mena pokračuje v posilňovaní a jej kurz sa v utorok prvýkrát od polovice marca opäť dostal nad hranicu 1,14 USD/EUR.

Kurz eura sa v utorok dostal až na 1,1412 USD/EUR. Euro neskôr prišlo o časť ziskov a neskoro popoludní predávalo po 1,1396 USD.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok referenčný kurz na 1,1388 (v pondelok: 1,1394) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8781 (0,8777) eura.

Na dolár majú negatívny vplyv očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne znižovať úrokové sadzby. Slabé makroekonomické údaje z USA potvrdili tieto vyhliadky. Dôvera amerických spotrebiteľov sa v júni zhoršila viac, než sa prognózovalo.

ECB síce zrejme takisto uvoľní menovú politiku, ale má podstatne menší manévrovací priestor než Fed, keďže jej kľúčový úrok sa nachádza na nule.

Po tom, čo USA uvalili nové sankcie na Irán, posilnili meny považované za bezpečný prístav v čase neistoty. Kurz japonského jenu voči doláru sa dostal na najvyššiu úroveň od januára.